Yeni asgari ücret, salı günü belirlenebilir

İşçi ve patron tarafının sayılar üzerinden pazarlık edeceği üçüncü toplantıda, yeni minimum fiyatın belirlenmesi bekleniyor.

Asgari Fiyat Tespit Kurulu, 2023’te geçerli olacak minimum fiyat sayısını belirleme çalışmalarında sona yaklaştı. 20 Aralık’ta üçüncü kere toplanacak Kurulun, bu toplantıda yeni taban fiyat sayısını belirlemesi bekleniyor.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyatı belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının konut sahipliğinde 7 Aralık’ta birinci, 14 Aralık’ta ikinci toplantısını yapan Minimum Fiyat Tespit Kurulu, üçüncü toplantısını 20 Aralık’ta saat 14.00’te gerçekleştirecek.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ek bilgilerin görüşüleceği toplantıda, emekçi ve patron tarafı sayılar üzerinden pazarlık edecek.Yeni yılda geçerli olacak taban fiyat sayısının bu toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

Öte yandan, TÜRK-İŞ Liderler Konseyinin, komite toplantısından evvel taban fiyat gündemiyle toplanıp, değerlendirmelerde bulunacağı öğrenildi.

Gelir vergisi indirimi ve minimum fiyat dayanağı de masada

Komisyonda emekçi bölümünü temsil eden TÜRK-İŞ, öncelikle pazarlığın Açlık ve Yoksulluk Hududu Araştırmasının kasım ayına ilişkin açlık hududu verisi olan 7 bin 785 lira üzerinden başlamasını istiyor. Bunun yanında, refah hissesi ile enflasyona karşı satın alma gücünün korunmasını talep ediyor. Bu rakamsal talebin yanında, gelir vergisi dilimlerinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki pürüzlerin kaldırılması da TÜRK-İŞ’in pazarlık masasına taşıdığı mevzular ortasında bulunuyor.

İşveren bölümünü temsil eden Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise taban fiyata dair sayı paylaşmamakla birlikte, temel olarak çalışanların ve patronların gözetildiği istikrarlı bir taban fiyattan yana tavır sergiliyor. Yeni minimum fiyat sayısında, istihdamın korunmasını, yeni istihdam yaratılmasını ve işletmelerin rekabet gücünün dikkate alınmasını isteyen TİSK, minimum fiyat patron dayanağının 2023’te de sürdürülmesini talep ediyor.

Asgari fiyat nasıl belirleniyor?

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 şahıstan oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Kurul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört sefer toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Net 5 bin 500 lira, patrona maliyeti 7 bin 603 lira

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt taban fiyat, 1003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir