TOKİ kura çekimi ne zaman? Başvuruların sona ereceği tarih açıklandı!

TOKİ müracaatlarının sonuçlanması için noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Hala müracaatları devam eden toplumsal konut başvurusu 31 Ekim tarihine, arsa ve işyeri başvurusu ise 7 Kasım tarihinde sona erecek. Türkiye’nin 81 vilayetinde inşa edilecek 2+1, 3+1 konutlar için en uygun fiyatlar ve ödeme seçenekleri sunan TOKİ, yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile dar gelirlileri mesken sahibi yapacak. 

TOKİ BAŞVURUSU NE VAKİT BİTECEK?

Sosyal Konut Projesi kapsamında birinci meskenim, birinci iş yerim birinci temel atma merasimi 25 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da yapılacak. 

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı tarafından 250 Bin Toplumsal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için; T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje Vilayetinde bulunan yetkili Şubeleri ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak müracaatlar 14.09.2022 – 31.10.2022 tarihleri ortasında kabul edilecektir. E-Devlet Müracaatları 28.10.2022 tarihinde sona erecektir.

İlk iş yerim müracaatları ise 07 Kasım 2022 tarihinde sona erecektir. Müracaatlar e-devlet üzerinden ve Vilayet Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde Ziraat Bankası Şubelerinden yapılacaktır.

İl Meskenim Arsa müracaatları da 07 Kasım 2022 tarihinde sona erecektir. 

TOKİ KURA ÇEKİMİ NE VAKİT?

Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum, etap etap yapılacak TOKİ toplumsal konut projesi kura çekilişinin Kasım ayında başlayacağını, 2023 Mart ayında sona erdiğini duyurdu.

SOSYAL KONUT ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?

Konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacaktır. (Hak sahiplerinin konut tipleri ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan “Konut Belirleme Kurası” ile belirlenecektir.)

Başvuru Bedeli 500 TL alınacaktır.

Başvurular; 6 kategoride kabul edilecektir;

 • 1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri”

 • 2. Kategori olan “Gazi (Kıbrıs,Kore) Vatandaşlarımız”

 • 3. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”

 • 4. Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”

 • 5. Kategori olan “Yaşı 18-30 ortasında olan Genç Vatandaşlarımız”

 • 6. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

Başvuru devri bitiminden sonra “Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Yönetim yetkilileri kontrolünde gerçekleştirilecektir. Müracaat toplanan projeler için kura yeri ve saati Yönetimin web sayfasında duyurulacaktır.

Konutların,  adet, brüt m²,  net m² ve fiyat bilgileri projenin ihalesi yapıldıktan sonra mutlaklık kazanacaktır.

Projelerin ihalesi yapılıp, bağımsız kısım listesi ve şerefiyeli satış fiyatları belirlendikten sonra İdarece tespit edilen tarihte, asil hak sahipleri için “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

Projeye kâfi talebin oluşmaması yahut zorlayan sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine bilgi verilecektir.         

Hak sahiplerine konutlar; %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.

Hak sahiplerinin konutlarına ilişkin kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki sefer, bir evvelki 6 aylık periyottaki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. Birinci dönemsel artış mukavele tarihine nazaran İdarece belirlenecektir.

Taksit ödemeleri, kontrat tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NASIL OLACAK?

TOKİ kura çekilişi noter huzurunda; yönetim yetkilileri kontrolünde gerçekleştirilecektir.

 1. Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri ile Gazilere (Kıbrıs, Kore) konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri öbür alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

 2.  “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri öbür alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

 3. Emekli Vatandaşlara konut sayısının %20’isi kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri başka alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

 4. Genç Vatandaşlara konut sayısının %20’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri öbür alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

 5. Diğer Konut Alıcı Adayları için Yönetimimizin genel uygulamalarında olduğu üzere kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra Yönetimin internet sayfasında açıklanacaktır.

Kurada, hak sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Müracaat yapılan Bankanın yetkili Şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız kısım listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdarece tespit edilen tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.
Satışa sunulan konut sayısından daha az müracaat olması durumunda, müracaatta bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar ortasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.
İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda; konut belirleme kurası ile birlikte birinci kurada belirlenen hak sahipleri ortasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir