Rusya’dan Apple ile ilgili ‘casusluk’ iddiası

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) yapılan yazılı açıklamada, çalışmalar sonucunda ABD istihbarat kurumlarının cep telefonları üzerinden yürüttüğü casusluk operasyonunun ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Güvenlik açıklarından yararlanan yeni bir tıp berbat maksatlı yazılımın Apple telefonlarında tespit edildiği tezine yer verilen açıklamada, kelam konusu virüsün Apple markasına ilişkin binlerce telefona bulaştığı öne sürüldü.

Açıklamada, Rusya, NATO üyeleri dahil eski Sovyetler Birliği ülkeleri, İsrail, Suriye ve Çin’deki yabancı diplomatlara ilişkin telefonların virüsle maksat alındığı söz edildi.

“Veri kapalılığı siyaseti gerçekte uyuşmuyor”

Apple’ın ABD istihbarat kurumlarıyla birlikte çalışmakla suçlandığı açıklamada, “Rus istihbaratı tarafından elde edilen bilgiler, Apple ile ABD istihbarat kurumlarının ve bilhassa de ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ortasındaki yakın işbirliğini ortaya koyuyor. Apple’ın beyan ettiği, kullanıcıların şahsî datalarının kapalılığını sağlama siyasetinin gerçekle uyuşmadığını doğruluyor.” sözleri yer aldı.

Açıklamada, Apple’ın ABD istihbarat kurumlarına ve ABD vatandaşları dahil Beyaz Saray’ın istediği herkesin izlenmesi için “geniş bir fırsat yelpazesi” sunduğu ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir