Milli mücadelenin kadın kahramanlar için 870 km pedal çevirecek

İzmir’de yaşayan ve yaklaşık 17 yıldır şehitler anısına bisiklet seyahati yapan Orhan Kotluk, Kurtuluş Savaşı’nın bayan kahramanlarının anısı için 870 kilometrelik yeni bir seyahate çıktı. Kotluk’u Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay Türk Bayrağı ile uğurladı. Kotluk, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda Lider Tugay’dan teslim aldığı bayrağı, Kastamonu’da bulunan Şerife Bacı Anıtı’na götürecek.

ŞEHİTLİKLERİ ZİYARET EDECEK

‘Şehitlere Vefa Pedalı’ Bisiklet Çeşidi seyahati boyunca güzergahında bulunan tüm şehitlikleri ziyaret edeceğinin bilgisini veren Orhan Kotluk, gururlu hissettiğini vurgulayarak şu tabirleri kullandı: “Bu seyahatin hayalini kuruyordum; uzun vakittir şehitler ismine manevi kıymeti olan yerlere pedal çevirmeye uğraş gösteriyorum. 22 Aralık 1922’de Kastamonu’dan teslim aldığı cephaneyi İnebolu’ya götürürken kucağında 9 aylık bebeğiyle soğuktan ve açlıktan donarak ölen Şerife bacı ve tüm bayan kahramanlarımız ismine bu pedalı çevireceğim. 870 kilometre sürecek seyahatimde geçeceğim güzergahta bulunan şehitlikleri ziyaret edeceğim. Bu seyahate Zübeyde Hanım’ın mezarından çıkmamak anlamsız olurdu. Ulu bayrağımızı Ankara Polatlı’da bulunan Halide Edip Adıvar Bayan Kahramanlar Müzesi, Anıtkabir’de Ata’mızın huzuru ve Kastamonu’daki Şerife Bacı Anıtı olmak üzere üç yere götüreceğim.”

“YOLU AÇIK OLSUN”

Orhan Kotluk’u yolcu eden ve kendisine Türk Bayrağı takdim eden Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, bu seyahatin çok özel olduğunu belirterek, “Bugün 19 Eylül Gaziler Günü. Hem de Ulu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Gazi’ unvanının verilişinin yıl dönümü. Bu türlü özel bir günde Orhan Bey manevi olarak hepimizi duygulandıran bir hareketin birinci adımını atıyor. Kurtuluş Savaşı şehidi bayanları onurlandırmak, anılarını yaşatmak ismine Zübeyde Anne’mizin Anıt Mezarı önünden bir seyahate başlıyor ve Kastamonu’da Şerife Bacı’nın anıtı önünde sona erecek. Tek başına bisikletiyle yapacağı seyahat sonunda oraya bizim kendisine takdim ettiğimiz bayrağı götürecek. Böylesine asil bir davranışı düşündüğü için kendisine teşekkür ediyorum, yolu açık olsun” formunda konuştu.

“ATATÜRK İÇİN PEDAL ÇEVİRMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Fırsatı olduğu sürece kahramanlar için pedal çevirmeye devam edeceğini lisana getiren Kotluk konuşmasında şu sözleri kullandı: “Nefesim el verdikçe bu türlü özel günlerde şehitlerimiz için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk için pedal çevirmeye devam edeceğim. Hedefim bu vatanın kolay kazanılmadığını yeni kuşağa aktarmak. Bizden evvelki jenerasyonumuzun ne kaidelerde bu vatana sahip çıktığını göstermek emeliyle yapıyorum. Ömrüm yettiğince bunu seve seve yapmaya devam edeceğim. Bir vatan sevdalısı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimize bir minnet borcum var; o borç ödenemez, ödeyemeyiz.”

870 KİLOMETRELİK ROTA

Orhan Kotluk bisikletiyle İzmir, Salihli, Kula, Uşak, Banaz, Dumlupınar, Afyonkarahisar, İscehisar Sivrihisar, Polatlı, Ankara, Kırıkkale, Çankırı güzergahı üzerinden Kastamonu’ya ulaşmayı planlıyor. Toplam 870 kilometrelik cinsin 12 günde tamamlanması varsayım ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir