Malezya ve Endonezya 18 yıllık krizi çözdü

Malezya ve Endonezya, iki ülke ortasında 18 yıldır çözülmeyen deniz sonu ihtilafını imzaladıkları mutabakatlarla sona erdirdi.

İbrahim ve Widodo’nun görüşmesinde, Malakka Boğazı ve Selebes Denizi’nde 18 yıldır çözülemeyen kara sularına ait ihtilaf, imzalanan 2 mutabakatla tahlile kavuşturuldu. Taraflar ortasında ayrıyeten, hudutlardan geçişlerin kolaylaştırılması, hudut ticaretinin güçlendirilmesi ve yatırımın teşvik edilmesine dair mutabakatlar da imzalandı.

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada başkanlar, mutabakatların gelecek periyotta deniz sonuyla ilgili müzakereler için güçlü temel oluşturacağını vurgulayarak, bir yıl içinde başka hudut sorunlarının de çözüleceğine kaydetti.

Liderler, Avrupa Birliği’nin (AB) bu yıl yürürlüğe koyduğu ormanların tahrip edilmesine sebep olabilecek eserlerin ithalatını yasaklayan ilgili yasal düzenlemeye karşı işbirliği telaffuzlarını yineledi.

Widodo, Malezya’da göçmen olarak çalışan Endonezyalı çalışanların şartlarının güzelleştirilmesi için süreç geliştirileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir