Mahkemeden ‘düğün takıları’ kararı

Boşanma etabında olduğu eşinden düğünde takılan altınları almak isteyen bayanın açtığı davada mahkeme, davanın reddine karar verdi.

İstanbul’da H.K. isimli bir bayan, eşi Y.K’ye meskeni terk ettiği gerekçesiyle 2019 yılında boşanma davası açtı. Boşanma davası devam ederken, H.K’nin avukatı Bakırköy 13. Aile Mahkemesine dilekçe sunarak mal paylaşımıyla birlikte düğünde takılan altınları da talep etti.

Mahkemeye sunulan dilekçede, çiftin 2004 yılında evlendiği ve bu evlilikten iki çocuklarının olduğu anlatıldı.

Y.K’nin bir eş ve baba olarak yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtilen dilekçede, evlilik devam ederken, H.K’nin evlenmeden evvel sahip olduğu para ve ziynet ile düğünde takılan altınları satarak bir kısım mal varlığı elde ettiği ve Y.K’nin bu sayede iş yeri sahibi olduğu kaydedildi.

Dilekçede, H.K’nin evlenmeden evvel biriktirdiği altın ve paralarla düğünde takılan altınları boşanma kademesinde olduğu Y.K’nin aldığı öne sürüldü.

H.K’nin avukatı tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, taraflar ortasındaki mal paylaşımının ve mal rejiminin tasfiyesi, dava kıymeti olarak 10 bin TL ve her biri 25 gram olan 19 bilezik, 1 set, 24 çeyrek altın, 2 tam altın ve 7 bin TL nakit para, ayrıyeten tanesi 30 gramdan oluşan 2 bilezik ve 50 bin TL birikim sebebi ile toplanmış olan ve davalı tarafından alındığı öne sürülen bedel talep edildi.

Davalı koca Y.K’nin avukatı Mehmet Fatih Yaşar ise mahkemeye sunduğu karşılık dilekçesinde, iş yeri alındığı tezlerin gerçeği yansıtmadığını, kocanın meskeni terke zorlandığını belirterek, müvekkilinin meskeni terk ederken rastgele bir şey almadığını söyledi.

Davacının altınları davalı kocanın aldığını tez etmesine karşın bu istikamette bir ispatının olmadığını söz eden avukat Yaşar, söz konusu altınların ölçüsünün ne kadar olduğuna dair de bir kanıtın bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddini talep etti.

DÜGÜN İMAJLARI BİLİRKİŞYE GÖNDERİLDİ

Dava dilekçesinin kabul edildiği Bakırköy 13. Aile Mahkemesi, taraflara uzlaşıp uzlaşmayacaklarını sordu.

Boşanma evresindeki çiftin uzlaşmaması üzerine dava süreci başladı.

Mahkeme, ziynet alacağı talebinin farklı bir dava konusu olduğu gerekçesiyle altınlar tarafından belgeyi Bakırköy 15. Aile Mahkemesine gönderdi.

Bunun üzerine Bakırköy 15. Aile Mahkemesinde görülen ve şahitlerin dinlendiği dava sürecinde, düğünde takılan altınların tespiti için düğün imgesinin yer aldığı CD, uzmana gönderildi.

TAKI TÖRENİNDEKİ ANONSLARLA TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

Düğün görüntüsü ve fotoğrafları üzerine yapılan incelemeye dair mahkemeye sunulan eksper raporunda, düğün gününe ilişkin 3 CD’nin incelendiği lakin manzara kalitesinin düşük olması sebebiyle takılan altınlar ile paraların tespitinin mümkün olmadığı anlatıldı.

Takı merasimi esnasında bir kişinin altınları anons etmesi üzerinden yola çıkıldığı belirtilen raporda, geline 12 burma bilezik ve para takıldığı, damada da para takıldığı belirtildi.

Görüntülerin kalitesinin düşük olması sebebiyle para ölçüsü anlaşılamadığı anlatılan raporda, 12 burma bileziğin fiyatının ise piyasada bulunan burma bilezik fiyatına nazaran hesaplandığı söz edildi.

Yargılama sürecinde 9’uncu duruşmada belgeyi karara bağlayan mahkeme, davacı H.K’nin ziynet eşyalarını almak üzere açtığı davanın reddine karar verdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir