Libya Başbakanı Dibeybe’den Türkiye açıklaması

Libya Başbakanı Dibeybe, Suudi Arabistan’ın El-Hades televizyon kanalına verdiği röportajda, Türkiye ve Libya ortasında varılan deniz yetki mutabakatı ve Mısır’ın Libya ile deniz sonunu tek taraflı olarak belirlediğini duyurduğu kararına ait değerlendirmelerde bulundu.

Sunucunun, Türkiye ile Libya ortasındaki deniz yetki mutabakatı konusunda Doğu Akdeniz Gaz Forumu üyeleri ile Türkiye ortasında uyuşmazlık bulunduğunu ve bu muahedeye mahkemede itiraz edildiğini söz etmesi üzerine Dibeybe, “Türkiye ile yapılan muahede Libya’nın Akdeniz’deki denizcilik ve ekonomik hakkını garanti altına alıyor.” dedi.

Ülkesinin Türkiye ile yaptığı muahede ile ekonomik hakkını aldığını kaydeden Dibeybe, “Libya bu mutabakatla ekonomik hakkını aldı. Bu, Libyalıların hakkı.. Asla öteki bir şahıs ya da devlet bunu ele geçiremez. Genel bir uyum olmasını temenni ederiz ve tüm ülkelerin razı olmasını isteriz.” sözlerini kullandı.

“MISIR’IN ADIMINI BÜSBÜTÜN REDDEDİYORUZ”

Dibeybe, Mısır’ın Libya ile deniz hudutlarını belirlediğini açıkladığı kararı reddettiklerini belirterek, “Deniz hudutları, kıta sahanlığı mutabakatlarının tek taraflı olması mümkün değil. Mısır’ın bu adımını büsbütün reddediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Mısır ve Libya ortasında deniz sonlarının belirlenmesi konusunda bir kurul oluşturularak muahedeye varılması davetinde bulunan Dibeybe, “Mısırlı kardeşlerimizden ikili bir komite oluşturmasını ve mutabakata varılmasını talep ediyoruz. Şayet mutabakat olmazsa da Birleşmiş Milletler var, mahkeme var, hukuk var. Hiç kimse yalnızca tek başına karar alamaz. Şayet Libya tarafını zayıf görüyorlarsa bunu reddediyoruz. Şayet dost ve komşularsa biz ikili mutabakattan şad oluruz.” sözlerini kullandı.

Mısır medyasında 13 Aralık’ta yer alan haberlerde, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin ülkesinin batı deniz sonlarının belirlendiğine ait kararı yayımlanmıştı.

Libya Dışişleri Bakanlığından 17 Aralık’ta yapılan açıklamada da Mısır’ın iki ülke deniz hudutlarının belirlenmesine yönelik aldığı karar “tek taraflı” olarak nitelendirilerek Libya’nın bu kararı tümüyle reddettiği belirtilmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir