Kosova Başbakanı: NATO’nun askeri varlığını artırmasını istiyoruz

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Alman Welt gazetesine yaptığı açıklamada, Kosova’da NATO askerlerinin sayısının ve askeri teçhizatın artırılmasının, ülkesinde ve tüm Batı Balkanlar’da güvenliği ve barışı güzelleştireceğini belirtti.

Kosova’nın şu an savunma harcamalarını ve asker sayısını artırdığını aktaran Kurti, “NATO Barış Gücü KFOR’daki asker sayısının artırılması savunma alanındaki eforlarımızı destekleyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Kurti, Kosova’nın kuzeyinde 4 bölgedeki barikatların oluşturulmasının, burada yüzleri maskeli ve üniformalarında Wagner paralı askerler ile “Gece Kurtları” (motorcular kulübünün) amblemlerini taşıyan bireylerin yer almasının ve Kosova hududu boyunca Sırp askerlerinin ağırlaştırılmasının, ek NATO askerlerinin gerekliliğini gösterdiğini kaydetti.

10 ARALIK’TAN BERİ TANSİYON YÜKSEK

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in, Kosova polisince gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasındaki tansiyon yükselmişti. Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyordu.

Pantic hakkındaki tutukluluk kararının mesken hapsine dönüştürülmesinden sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in 29 Aralık gecesi yaptığı davetin akabinde Kosova’nın kuzeyindeki barikatların kaldırılmasına başlanmıştı.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin azaltılması ve barikatların kaldırılması daveti yapmış; Sırbistan, NATO’nun Kosova Barış Gücüne (KFOR), Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.
Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilgilerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir