İstanbul’a 7 yeni deniz yolu hattı oluşturulacak

İstanbul’un doğudan batıya uzanan coğrafyası, iki kıtayı birleştiren ve ayıran doğal yapısı, toplu ulaşımda deniz yolunu daha faal kullanmayı mecburî kılıyor. Kentsel canlılık, sosyoekonomik ve kültürel zenginlikle 7/24 yaşayan kentte toplu ulaşım entegrasyonunu artıracak yeni bir planlama yapıldı.

İBB, her iki yakadaki raylı sistem ve otobüs nakliyatını entegre etmek gayesiyle UKOME’ye 7 farklı yeni deniz sınırı oluşturulması teklifi sundu. Bir deniz kenti olan İstanbul’daki ulaşımda denizin hissesini artıracak teklif, oybirliğiyle kabul edildi.

Kıyıya paralel ve iki kıta ortasında yapılacak yeni seferlerle deniz ulaşımının kentin geneline yayılması, toplu ulaşımda deniz ve kara entegrasyonu sağlanarak erişilebilirliğin artırılması; çevreci, süratli ve konforlu bir seyahat sunulması amaçlanıyor. İstanbul’da 48 hatta yapılan deniz yolu seferleriyle günlük ortalama 230 bin seyahat yapılıyor. Eklenecek 7 yeni çizgiyle kısa vadede deniz seyahatinin yüzde 17 artırılarak bu sayının 270 bine çıkartılması hedefleniyor.

İstanbul’da deniz ulaşımına eklenecek yeni sınırlar şunlar:

Kadıköy-Kasımpaşa-Fener-Sütlüce-Eyüp

Avcılar-Bakırköy-Kadıköy

Avcılar-Bostancı

Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada

Çengelköy-Kabataş

Beşiktaş-Kabataş-Karaköy-Kasımpaşa-Sütlüce-Eyüp

Bostancı-Caddebostan-Moda-Kadıköy-Kabataş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir