Dünyada ilk… Üsküdar Çocuk Köyü açıldı

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul’uın Üsküdar ilçesinde herkesin fiyatsız olarak faydalanabileceği ‘’Üsküdar Çocuk Köyü’’ toplamda yaklaşık 82 bin metrekarelik alana kuruldu.

Üsküdar Çocuk Köyü genel olarak ‘’Eğitim Teması’’ ve ‘’Orman Teması’’ olarak iki kısımdan oluşurken, eğitim teması kısmında köy meydanı, köy çeşmesi, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkuru, amfi, gölet, bostan, su değirmeni, serender, köy konağı, çarşı, restoran, köy mescidi, şadırvan, wc, çocuk atölyeleri, köy kahvehanesi, idari bina, at çiftliği, ahır, ağıl, kümesler ve otopark işlevleri bulunuyor.

Orman teması kısmında ise çocuk oyun alanları, piknik alanları, görüntü seyir terası, meyve bahçesi, şelale, yeşil köprü ve arkatlı yol, wc, macera parkı, bilyeli otomobil parkuru işlevleri yer alıyor.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı Murat Kurum, yaptığı açılış konuşmasında artık kendi köyü dışında Üsküdar’da da bir köyünün olduğunu belirterek, Üsküdar Çocuk Köyü projesinin nasıl başladığını anlattı.

“Türkiye’de ve dünyada da çok örneği olmayan böylesi bir projeyi duyduğumuzda biz de heyecanlandık” diyen Kurum, “Toki liderimizle birlikte süratli bir halde bu projenin üretim sürecini başlattık. Bugün bu 85 bin metrekarelik alanda Üsküdar’ın göbeğinde tıpkı vakitte Beykoz’un, Ümraniye’nin çabucak hududunda yer alan ve İstanbul’da hem nefes alacağımız hem de çocuklarımızın burada huzur içerisinde vakit geçireceği bir projeyi hamdolsun kazandırmış olduk. Bu bizim için çok değerli bir memnunluk.’’ dedi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise konuşmasında Üsküdar Çocuk Köyü’nün bugüne kadar gerçekleştirdiği en özel projelerden biri olduğunu söyledi. Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, Üsküdar Çocuk Köyü’ne herkesin sahip çıkacağından kuşku duymadığını kaydetti.

ÇOCUKLAR DEĞİRMENDE UN ÖĞÜTECEKLER

Köy restoranında köy yemeklerinin ve taze pişmiş köy ekmeğinin ikram edildiği, köy çarşısında dükkanların bulunduğu, köy kahvehanesinde çay kahve eşliğinde söyleşilerin olduğu bir köy meydanı yer alıyor. Çocuk atölyelerinde çanak çömlek imalinden ekmek üretimine birçok faaliyet bulunuyor. Ayrıyeten özel olarak inşa edilen su değirmeninde çocuklar buğdayın una dönüşümünü gözlemleme imkanı bulabiliyor. Gölet etrafında aktifliklerin yapılacağı çayırlıklar yer alırken çocukların grup biçebileceği tarım alanları ve çiftlik hayvanlarını (at, eşek, inek, koyun, kuzu, tavuk, horoz vb.) gözlemleyebilecekleri ortamlar da Üsküdar Çocuk Köyü’nde hayata geçirildi.

Camisi, çeşmesi, kahvehanesi, köy konağı, çiftliği, tarım alanları, göleti, deresi, şelalesi, değirmeni, meyve bahçeleri, piknik alanları ve bilyeli otomobil parkuru ile Üsküdar Çocuk Köyü kent içindeki çocukların köy hayatını deneyimleyebilecekleri orjinal ve gerçek bir imkan sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir