Denizlerde kuraklık trafiği

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) bilgilerine nazaran şayet tedbir alınmazsa 2100 yılına kadar kıyı sellerinden olumsuz etkilenen limanlardaki varlıkların toplam bedeli, global büyümenin yüzde 12 ila 20’sine karşılık gelecek. Deniz düzeyinin yükselmesi kadar kuraklığın deniz nakliyeciliğine tesirinin de değerli sonuçlar doğurması bekleniyor.

S&P LNG Global Yöneticisi Ciaran Roe kuraklığın deniz nakliyatına tesirlerinin önümüzdeki periyotta daha da hissedileceğini söyledi. Kuraklık nedeniyle dünya genelindeki tüm rotalarda trafiğin artacağını belirten Roe şunları söyledi: “Şimdiye kadar Panama Kanalı’ndaki su düzeyi meselesinin konteyner gemilerinde olduğu üzere petrol tankerleri üzerinde de tesiri görülüyor. LNG ve daha küçük kuru yük gemileri şimdi önemli oranda kesintiye uğramadı. Panama Kanalı’nın Atlantik-Pasifik rotasının hammadde ve güçte; ayrıyeten Pasifik-Atlantik rotasının da tüketici eserlerinde en kıymetli rotalardan biri olduğunu düşündüğümüzde bu kesinti muhtemelen dünya genelindeki öbür rotalarda trafiği daha çok artıracak.”

BU HAFTA İMZA ATILACAK

Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization) son olarak Panama Kanalı’nda kuraklıktan etkilenen deniz ticaretine ait Hürriyet’e değerlendirmelerde bulundu. Global ısınmanın dünya genelinde tüm dalları ve her insanı etkilediğini belirtilen açıklamada, “Her bölümün kelam konusu iklim değişikliği olduğunda üzerine düşeni yapması gerekiyor. IMO, güç verimliliği için mecburî tedbirler alınması konusunu ele alıyor. Önümüzdeki hafta denizcilik kaynaklı emisyonların azaltılması için yeni bir stratejiye imza atılacak. IMO’nun dikkat çektiği stratejide, gemilerin neden olduğu sera gazı emisyonlarının yanı sıra hassas deniz alanlarının belirlenmesi, denizlerdeki kirlilikle gayret üzere başlıklar da yer alacak” tabirleri kullanıldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir