Bakan Koca’dan randevu açıklaması: Yeni tedbirler alıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Bartın’daki maden kazası sonrası tedavi görenlerin durumu nasıl?

Şu an 3 madencimiz entübe, ağır bakımda. Bugün yahut yarın muhtemelen bir yaralımızı daha teneffüs aygıtından ayırabiliriz. Başka 3 yaralıdan biri zati servise çıkarılmıştı. Yarın muhtemelen bir hastamız daha ağır bakımdan servise çıkarılabilir. Genel durumları daha güzel, berbata gidişleri yok lakin 2 kişinin kritik durumu devam ediyor. 

İçerenköy Özel Bayındır Hastanesinin durumu nedir?

Bildiğiniz üzere hadisenin imajları ortaya çıkar çıkmaz önlem aldık. Müfettişlerimizi  görevlendirdik. Soruşturma disiplin şurasına geçen hafta geldi. İlgili sıhhat çalışanlarının meslekten men edilme durumları değerlendirildi. Karardan sonra hastanenin nasıl yine hizmete açılacağı da netleşmiş olacak. Bizim açımızdan her sağlık  tesisinin en erken müddette hizmete dönmesi temeldir. Soruşturma tamamlandığında hastanenin nasıl  hizmete gireceği de belirlenmiş olacak. 

Etlik şehir hastanesinde yoğunluk nasıl?

Etlik kent hastanesine hem bu açıktan atamayla birlikte çok sayıda tabibin ataması yapıldı hem de Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) kurasında da eksik olan branşları tamamlamak üzere yeni tabipler yerleştirilmiş oldu. Her geçen gün bir planlama dahilinde doktor ve işçi desteği yapılıyor. Şu an günlük poliklinik sayısı 8000’lere  ulaştı. Yılbaşında 20.000’i bulacağını kestirim ediyoruz. Ayrıyeten mevcut hiçbir hastanemizi de kapatmıyoruz. Var olan hastanelerimiz mevcut yerlerinde sıhhat hizmeti vermeye devam edecekler. Bu söylediğim Sami Ulus için de geçerli, Dış kapı için de geçerli, Onkoloji için de geçerli.

Hastane randevularına ait yeni bir düzenleme olacak mı? 

Her gün iyileştirmeler yapıyoruz bu hususta. Büsbütün istediğimiz noktada olmasa da sorun giderek azaldı. Biliyorsunuz kamuya dönen doktorlarımız oldu. Yaklaşık  6 bine yakın tabip döndü. Sanıyorum onlarda önümüzdeki 3-4 hafta içinde misyona başlamış olurlar. Sorunun her geçen gün azalacağını söyleyebilirim. Bununla ilgili yeni bir grup önlemleri de süratle alıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir