ABD Başkanı Biden, İngiltere başbakanı Rishi Sunak ile bir araya geldi

Görüşmeye dair İngiltere hükümet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, yarın Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenecek NATO Önderler Doruğu öncesinde Başbakan Sunak ve Lider Biden’ın ittifakı güçlendirme ve Ukrayna’ya takviyesi sürdürme muhtaçlığı konusunda mutabık kaldığı belirtildi. Tarafların karşı atağın gidişatını ele aldığı ve Ukrayna’nın savaşı kazanması ve adil ve kalıcı bir barışı teminat altına alması için muhtaçlık duyduğu dayanağı sağlayarak milletlerarası ortaklarının uzun vadeli savunmasına bağlı kalmalarının değerini vurguladığı tabir edildi. 

Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Liderler geçtiğimiz ay Birleşik Krallık ve ABD ortasındaki ekonomik iştirak için çeşidinin birinci örneği bir çerçeve olan Atlantik Deklarasyonunu ilan etmelerinden bu yana kaydedilen ilerlemeyi ele aldılar. Başbakan Sunak ve Lider Biden’ın Beyaz Saray’daki son görüşmelerinden bu yana, Birleşik Krallık-ABD Kritik Mineraller Muahedesi üzerinde çalışmaya başladık ve Güç Güvenliği Ortak Aksiyon Kümesi pak güç tedarik zincirlerimizi güçlendirme çalışmalarına başlamak üzere bir ortaya geldik. Başbakan ayrıyeten bu sonbaharda gerçekleştirilecek olan Birleşik Krallık Yapay Zeka Doruğu hakkında bilgi verdi ve Başkan’ın bu teşebbüse verdiği güçlü dayanağı memnuniyetle karşıladı. 

NATO ile ilgili daha geniş kapsamlı hususlarda ise İsveç’in NATO’ya tam üyeliği için süratli bir yol izlenmesi gerektiği konusunda mutabık kaldılar. Başbakan Sunak ve Lider Biden ayrıyeten Hint-Pasifik ve İran da dahil olmak üzere daha geniş jeopolitik bağlamı da ele aldılar. Önderler dostluklarının ve birkaç aydır sürdürdükleri yakın diyaloğun kıymeti konusunda mutabık kaldılar.” 

Biden’ın, İngiltere Hükümdarı 3. Charles ile de bir görüşme yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir