22 hemşeri derneğinden İmamoğlu’na destek

İstanbul’daki 22 farklı hemşeri derneği üyeleri, lokal mahkemece 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus ve siyasi yasak cezası getirilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek ziyaretlerinde bulundu.

İmamoğlu, konuklarını, İBB’nin Saraçhane’deki ana yerleşkesinde bulunan Meclis Salonu’nda ağırladı.

“BURASI SİZİN MESKENİNİZ; SARAÇHANE”

Ziyaretçilerini “Burası sizin meskeniniz, Saraçhane; İstanbul’da yaşayan 16 milyon İstanbullunun evi” kelamlarıyla karşılayan İmamoğlu, şunları söyledi:

*Sizleri burada ağırlamak benim için elbette büyük bir memnunluk. Bugün bizim buluşmamız için bir vesile haline gelmemeliydi. Fakat ne yazık ki ülkemiz bize bunları yaşatıyor.

*Ülkemizde hukuk konusu, tahminen de en iç acıtan ve içimizi yakan, canımızı yakan öge haline geldi. Hukukun işlememesi, insanların mutsuzlaşması, umutlarının tüketilmesi noktasında en kritik konulardan birisi.

31 Mart-23 Haziran seçimleri sürecinde ve sonrasında yaşanan hukuksuzluklardan örnekler veren İmamoğlu, “Yaşadığımız soruşturmalar, hukuksuz müdahaleler, yetkilerimizin elimizden alındığı birtakım genelgeler, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri vesaireler; bunlara girmeyeceğim bile” dedi.

“SANDIK, İDARELERİN MEŞRUİYETİNİ ELDE ETTİĞİ MERKEZDİR”

Siyasetin tabiatında kazanmanın da kaybetmenin de olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

*İnsanlarımıza güvenmiyorsak, yani insanlığın gücünün ismi olan demokrasiyi kabul etmiyorsak, o vakit seçim niçin yapılıyor, diye sorarız.

*Sandık, idarelerin meşruiyetini elde ettiği merkezdir, odaktır. Gücünü yargıyı baskı altına alarak yahut bu tıp davranışlarla üste taşıma eğiliminde olan anlayışlar, otoriter anlayışlardır. Ve bu anlayışlar, inanınız ki insanlarımızın varlığını bile soruna sokar, tehdit eder. Bu şahsî varlığından mal varlığına, bütün hak ve hukuklarına kadar düşünceye sokar.

*Verilen çabamız budur. Ben, daima söylüyorum: Uğraş mertçe olmalı. Kurallarına nazaran olmalı. Demokrasinin kurallarıyla yol yürünmeli. Fakat ne yazık ki buna hiçbir vakit riayet etmeme konusunda kararlı bir hükümetle karşı karşıyayız. Yalnızca bir dava değil problem.

**Dava ve bunun dışında yapılan işler, süreçler, hakkımızda bir anda çıkartılan bir ‘terör soruşturması’ ve bu terör soruşturması üzerinden savcılığa yapılan kabahat duyurusu ve cürüm duyurusuna istinaden de hiç görülmemiş bir biçimde, evvel bir bakan, sonra bakanlık sayfasından soruşturmanın ayrıntılarını ve hangi unsurdan ceza verilmeli diye yayınlamaya kadar götürecek bir biçimde kamuoyuna açıklama yapma uğraşlarını arkası sıra yaşadık.

“HUKUKUN İŞLETİLMEMESİ İSTİKAMETİNDE MAKÛS BİR ÇABA İÇERİSİNDELER”

Kamu misyonu yapan bir kurum olarak denetlenmelerinin olağan olduğunu belirten İmamoğlu, “Ama orada kesinlikle eşitlikçi ve adaletli görevlilerin soruşturduğu, denetlediği bir düzeneğin işletilmesi kaydı kuralıyla. Ve doğal ki sonrasında hukukun da üniversal kıymetlere uygun, kanunumuzda var olan tanımlara uygun bir biçimde yapılmasının hiçbir mahsuru bizim açımızdan yoktur, olmayacaktır. Bundan şikayet de edemeyiz. Lakin, taraflı yapılan ve hukukun işletilmemesi tarafında ne yazık ki makûs bir uğraş içerisinde olan bu akla karşı da sonuna kadar gayret etmeye devam edeceğiz” dedi.

Millet olmanın temel koşullarından birinin de güzel günde, makus günde bir ortada olma uğraşı olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu, aslında bir şahsi problem değildir. Bu, İstanbulluların problemidir. Türkiye’nin sorunudur. Yani 85 milyon insanımızı ilgilendiren bir problemdir. Geleceğimizin baskı altında tutulduğu ve geleceğimizin ne yazık ki dertli bir biçimde karartıldığı bir ortamda, daima bir arada gayret etme teşebbüsüdür. Buradaki varlığınızı ben bu türlü tarifliyorum. Bu dayanışma kavramının ve hissinin en yeterli ortamını yaratan ve yaşatan siz değerli dostlarımıza, hemşerilerimize yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir