Laleli’nin gözü Rus turistte

Bavul ticaretiyle bilinen dokuma ve hazır giysinin merkezi Laleli, bilhassa son yıllarda Afrikalıların da yeni gözdesi oldu. Dokuma ve hazır giysinin kalbinin attığı yerlerden biri olan Laleli’de ihracat yolcu beraberiyle 4,5 milyar doları buluyor. Genel seçimlerin sonuçlanarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yine seçilmesiyle belirsizliğin ortadan kalktığını söyleyen kesim temsilcileri, ‘Artık işimize bakma zamanı’ diyor.

RUSYA’NIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI TÜRKİYE

Laleli’nin en büyük alıcısı olan Rusya ile ticaret yüzde 100 artsa da bunun kâfi olmadığını söyleyen Laleli Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, “Türkiye ile Rusya ortasında ticaret yüzde 500-600 artsaydı o vakit Rusya’da hem hareketlilik olacaktı hem de Rusya iktisadının çarklarının eskisine yakın döndüğünü görecektik. Maalesef o denli değil. Zira Rusya’nın dünyaya açılan tek kapısı Türkiye. Her şeyi Türkiye’den talep ediyorlar” dedi.

SORUNU ERDOĞAN ÇÖZER

Eyyüpkoca, seçimleri Erdoğan’ın kazanmasının piyasaya çok olumlu yansıdığını vurguladı. Gıyasettin Eyyüpkoca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’yı çok düzgün bildiğini yeni periyotta de ilgilerin daha çok gelişeceğini belirterek, şöyle devam etti: “Özellikle Tayyip Bey ile Putin’in görüşmesinden dünyaya çok önemli bildirilerin geleceğini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın burada bir yükü olduğunu biliyoruz. Bu müzakereleri çok süratli sürdüreceğini düşünüyorum. Hatta Türkiye’nin liderliğinde ve konut sahipliğinde Rusya ve Ukrayna ortasında bir barış, müzakere olacağını düşünüyorum. Dikkat ederseniz, Tahıl Koridoru’nu Türkiye’nin isteği üzerine uzatıyorlar. Çok sağlıklı hoş şeyler olacağını düşünüyorum, bekliyorum. Erdoğan’ın bu sorunu çözeceğine inanıyorum. Yeni öykülerin yazılacağa bir periyoda giriyoruz.”

Afrika’nın pazar hissesi yüzde 1’den 8’e çıktı

Gıyasettin Eyyüpkoca, Afrikalıların ağır olarak Laleli’ye eser almak için geldiğini kaydederek, “Afrika’nın son üç yıldır Laleli’deki hissesi yüzde 1’den 8’e çıktı. Afrika bilhassa dönem sonu stok temizleme konusunda bizim için çok ülkü bir pazar. Avrupa’nın Afrika’ya uyguladığı çok ağır ambargo ve vize konusunda biz avantajlı pozisyona geçtik. Arapların buraya kaydığı üzere bütün Afrikalılar da bize yöneldi. Balkanlar’ın ise, hem kurun artmasından kaynaklı hem de Türkiye’nin yakınlık uzaklığı ve eser çeşitliliği konusunda çok avantajı var” diye konuştu.

Gıyasettin Eyyüpkoca

Türk firmaları Rusya’da AVM’lere yerleşti

Rusya’da AVM’lerde boşalan yerlere çok fazla Türk firmasının yerleştiğine dikkat çeken Eyyüpkoca, “Özellikle Zara, Mango ve H&M üzere Avrupalı markaların çekilmesinden ötürü, Türk firmaları burada her geçen gün mağaza açmaya devam ediyor. Orada 20 tane mağazayı sisteme alacak olan firmalarımız var. Rusların hepsi bu yıl Türkiye’ye tatile gelecekler. Turizm döneminde Ruslar’dan çok önemli bir atak olacağını biliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir